מכתב מהיו״ר

כל שנה בחיי המוזיאון היא יצירה חדשה וחדשנית של חֵקֶר, פיתוח ועשייה, שבה נוטלים חלק צוות המוזיאון והשותפים הרבים לדרך ולאמונה כי מדע הוא שפה משותפת חוצת מגדר, מגזר, גיל ואמונה. שנת 2020 הייתה שנה מאתגרת במיוחד, שהובילה אותנו למחוזות חדשים ובלתי מוכרים. מאז 15 במרץ 2020, היום שבו נאלצנו לסגור את שערי המוזיאון, ועד לסוף שנת 2020, יכולנו לארח את המבקרים שלנו במשך 30 יום בלבד. לאחר תקופה קצרה שבה רוב העובדים יצאו לחופשה ללא תשלום, חזר כל הצוות כדי "להמציא מחדש" את המוזיאון בהתאמה לצרכים הרבים ולמגבלות החדשות, לייצר מתכונות המתמקדות בהתנסות פעילה מקוונת מרחוק, שתוכל להשתלב בעתיד בפעילויות במוזיאון.

לפתחו של עשור חדש אנו שואפים להמשיך להוות Hub & Lab בעולמות התרבות והחינוך למדע ולטכנולוגיה. נמשיך לפעול לאור הערכים שלנו ולאור החזון המוביל אותנו – להוות בית חווייתי והתנסותי לכל החפֵצים 'ללמוד איך ללמוד'. אנו שואפים לצעוד קדימה; להמשיך ולפתח את המוזיאון בחלליו השונים ובסביבות החוץ, במקומות הפיזיים ובמרחבים המקוונים, תוך שילוב ביניהם; לאצור תערוכות חדשות ולארחן; להוות מרכז פיתוח, ידע והעשרה בתחומי המדע והטכנולוגיה עבור ציבור התלמידים ואנשי ההוראה; לעודד מצוינות בקרב נערות ונערים מכלל המגזרים בחברה הישראלית; לאפשר ולהציע מגוון של פעילויות וחוויות לכל בני המשפחה, בכל גיל, בתחומי מדע מגוונים; לעורר שיח ודיון ולהיות מרחב פתוח המאפשר תהליך מהנה וחווייתי של חֵקֶר ולמידה תוך רקימת שיתופי פעולה בארץ ובזירה הבינלאומית.

האתגר הגדול שעומד לפנינו כעת הוא הקמת מוזיאון הטבע הישראלי כחלק מקמפוס משולב עם מוזיאון המדע תוך יצירת חיבורים בין תחומי המדע השונים; בקמפוס המוזיאלי המשולב יוצגו תופעות הטבע ועקרונות המדע יחד עם המתודולוגיה שהובילה לתגליות ותובנות חדשות הכוללת תצפיות והשערות, לצד ניסויים ותיאוריות, ופיתוחים רלוונטיים בטכנולוגיה ובתעשייה. הצגתן של דיסציפלינות מדעיות שונות תחת קורת גג משותפת מאפשרת הצגת הקשרים העמוקים, כמו גם ההבדלים המפתיעים שבין גישות מדעיות שונות, בחיפוש אחר חוקיות אוניברסלית בעולם הסובב אותנו.

אנחנו מבקשים להודות למייסדים של המוזיאון, לאוניברסיטה העברית ולקרן לירושלים, לעירית ירושלים, למשפחת בלומפילד בקנדה, לשותפים והתומכים של המוזיאון מהמגזר הפרטי והמגזר הציבורי ולעמיתים שלנו בישראל ובעולם. בלעדיכם לא היינו יכולים להגיע להישגים גבוהים כל כך. אנחנו מקוים להמשיך לפעול יחד כדי לקדם את המטרות החברתיות החשובות הנצבות לפנינו.

שלמה ינאי,
 יו"ר הועד המנהל

מוזיאון המדע ע״ש בלומפילד ירושלים
דו״ח העשור 2010–2020